Korfu - najzelenší z Gréckych ostrovov

Korfu je najsevernejší a najviac navštevovaný ostrov v Iónskom mori. Často sa nazýva "Smaragdový ostrov" vďaka množstvu vegetácie a teda zelenej farby. Olivové háje, cyprusy a vinice, ktoré pokrývajú ostrov, vytvárajú malebnú kulisu na objavovanie či oddych.

My sme tu strávili nádherných 9 dní a chýbal nám ešte jeden deň na poslednú krásnu pláž, ktorú sme žiaľ nestihli. 

This map was created with Wanderlog, a trip planner on iOS and Android
 

Pláže na Korfu

Korfu je známe svojimi krásnymi plážami, od piesočných zátok až po skalnaté pobrežie. Medzi najobľúbenejšie pláže patria Paleokastritsa, Glyfada, Sidari a Kavos. Pri výbere pláže je však dôležité zohľadniť ročné obdobie. V letných mesiacoch môžu byť niektoré menšie pláže veľmi preplnené, takže na nich sotva nájdete miesto na položenie uteráka, nehovoriac o slnečníku. To bol najmä prípad ikonickej pláže Paleokastritsa - Agios Spiridon, kde sme v auguste zažili šok. Krásu tohto miesta úplne zatienili davy ľudí. Okolie však bolo absolútne úžasné. Ak chcete skutočne zažiť čaro oblasti Paleokastritsa, musíte si prenajať loď a preskúmať pobrežie, kde nájdete skryté skvosty.

Kastelli beach Paleokastritsa

Kastelli beach Paleokastritsa

 

Paradoxne, všetky top pláže boli pre nás veľkým sklamaním a namiesto nich sme si zamilovali pláž Issos na juhozápade a Arillas na severozápade. Pláž Porto Timoni bola tiež nádherná, najmä výhľady z cesty k nej.

Issos beach

Issos beach

 

Ak chcete krásne pláže zamierte na juhozápad

Celkovo má západ ostrova oveľa krajšie piesočné pláže v oproti východu, tam nebolo nič, čo by stálo za zmienku. Sever nás tiež sklamal, vynikala len pláž Apotripiti. Pláž Sidari mala pekný kanál D'Amour, ale inak sa nám zdala špinavá a farebne i všetkým ostatným nezaujímavá. Jediné, čo na nej bolo dobré, bolo množstvo barov a reštaurácií. Ak sa už nachádzate na severe, čisto piesočnatá pláž Paralia Arillas na severozápade je nádherná na kúpanie a prechádzky. Prenájom ležadiel so slnečníkmi stál 10 € (nie 30 € ako na niektorých iných miestach) a je relatívne menej preplnená aj v lete. Za návštevu stojí aj vyhliadka Akra Drastis. Ak ste sa ešte nerozhodli pre konkrétnu oblasť, odporúčam zamerať sa na západné pobrežie, ideálne juhozápadné.

Arillas beach

Arillas beach neorganizovaná časť

 

Strategická poloha Korfu v Iónskom mori z neho robí ideálnu základňu na spoznávanie ďalších okolitých ostrovov. Vďaka pravidelným trajektovým spojeniam a lodným výletom môžete ľahko cestovať medzi Korfu a destináciami, ako sú Paxos, Antipaxos, pevninské Grécko a dokonca aj Albánsko, čo vášmu dobrodružstvu dodá ešte viac vzrušenia. Na Paxos a Antipaxos sa ľahko dostanete organizovanými výletmi z rôznych častí ostrova.

Antipaxos

Antipaxos

 

Korfu ponúka viac ako len pláže

Korfu nie je len o plážach. Má 1000 ročnú históriu. Ostrov bol osídlený už v dávnych dobách, dôkazy o osídlení siahajú až do obdobia paleolitu. Počas svojej histórie bolo Korfu ovplyvňované rôznymi civilizáciami vrátane starovekých Grékov, Rimanov, Byzantíncov, Benátčanov, Francúzov a Britov. Vedeli ste, že práve na Korfu mal Odyseus poslednú návštevu na svojej ceste domov? Práve tu sa stretol s princeznou Nausikou, ktorá ho zachránila a pomohla mu vrátiť sa na Itaku.

Jedným z najvýznamnejších období v histórii Korfu bolo obdobie benátskej nadvlády, ktoré trvalo viac ako štyri storočia. Väčšinu tejto histórie nájdete v hlavnom meste Kerkyra alebo Korfu, ktorého staré mesto je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Staré mesto sa vyznačuje úzkymi dláždenými uličkami, elegantnými benátskymi budovami a byzantskými kostolmi, ktoré odrážajú bohaté kultúrne dedičstvo ostrova.

Corfu city výhľad z pevnosti

 

Návrat k starým koreňom predstavuje palác Achilleion, ktorý dala koncom 19. storočia postaviť rakúska cisárovná Alžbeta Bavorská, známa aj ako Sisi. Je to nádherné neoklasicistické sídlo, ktoré sa nachádza južne od mesta Korfu. Palác zdobia prenádherné záhrady a ponúka veľkolepý výhľad na Iónske more. Keďže Sissi mala veľmi rada príbeh o Achillovi, tento motív sa stal ústredným prvkom výzdoby paláca. Niet divu, že sa stal jednou z najnavštevovanejších atrakcií na Korfu. Rozhodne tento honosný palác musíte vidieť na vlastné oči.

Achilleion

Achilleion umierajúci Achiiles

 

Možnosti turistiky

Ľuďom, ktorí milujú pešiu turistiku, ponúka Korfu jedinečnú príležitosť preskúmať prírodné krásy ostrova pešo. "Chodník" sa tiahne v dĺžke približne 220 kilometrov od južného cípu Korfu až po severné pobrežie, prechádza malebnými dedinkami, olivovými hájmi a drsnými horami a cestou ponúka úchvatné scenérie. Nemusíte prejsť celú trasu, stačia vám len niektoré úseky. Určite to stojí za to. Pobrežie je členité a ponúka rôzne výhľady, od zelených kopcov cez vápencové útesy až po takmer púštnu krajinu, a to všetko len na západnom pobreží. Scenéria sa mení každých pár kilometrov.

Doprava po ostrove

Čo sa týka dopravy, na najznámejšie miesta pravidelne premávajú autobusy, ale na tie menej známe nie. Z hlavného mesta sa ľahko dostanete do všetkých väčších miest, ako aj na známe pláže ako Paleokastritsa alebo Sidari. Ak sa však na dovolenku chystáte v júli alebo auguste a nechcete bojovať o miesto,, odporúčam prenajať si malé auto na letisku alebo využiť niektorú z miestnych požičovní v hlavnom meste. To vám umožní byť viac flexibilný a navštíviť aj menej známe miesta. Lokálne požičovne môžu byť lacnejšie ako veľké požičovne na letisku a mnohé z nich ponúkajú bezplatné vyzdvihnutie a vysadenie na letisku. Ak ste rodina s deťmi, určite sa oplatí prenajať si auto.

Na Korfu, rovnako ako v iných častiach Grécka, je možné prenajať si loď len s vodičským preukazom. Určite odporúčam využiť túto možnosť a vydať sa objavovať skryté zákutia. Ak chcete ostrov poriadne preskúmať, potrebujete na to aspoň 10 dní. 8 dní je dobrý základ na to, aby ste videli to najlepšie, čo ostrov ponúka.

 

Ako som už aj spomínala, Korfu je opradené mytológiou a folklórom, s ostrovom sa spája množstvo legiend.

Príbeh o Poseidónovi a Kerkyre:

Podľa gréckej mytológie je ostrov Korfu pomenovaný po krásnej nymfe menom Kerkyra. Kerkyra bola dcérou riečneho boha Asopa a nymfy Metopy. Poseidón, boh mora, sa do Kerkyry zamiloval. Poseidón potom premenil Kerkyru na svieži a zelený ostrov ako dôkaz ich lásky. Legenda hovorí, že tvar ostrova pripomína profil ženy ležiacej na boku, s hlavou na severnom cípe a nohami smerujúcimi na juh.

Sirény z Korfu:

V gréckej mytológii boli sirény nádherné, ale nebezpečné bytosti, ktoré svojimi očarujúcimi hlasmi a neodolateľnými piesňami lákali námorníkov do záhuby. Hovorí sa, že sirény mali svoj domov na skalnatom pobreží Korfu, kde spievali prechádzajúcim lodiam, aby ich vychýlili z kurzu a stroskotali na zradnom pobreží. Strašidelné melódie sirén boli také lákavé, že ich volaniu neodolali ani tí najskúsenejší námorníci. Legenda o sirénach dodnes slúži ako varovný príbeh pre námorníkov, ktorí sa plavia po vodách okolo Korfu.

Odyseus a Nausikaa podľa Homéra:

Po nespočetných skúškach a útrapách na ceste domov z trójskej vojny Odyseus stroskotal na pobreží ostrova Scheria, ktorým je Korfu. Tam ho objavila Nausikaa, dcéra kráľa Alkina, ktorú dojal jeho žalostný vzhľad, keď ležal úplne dehydrovaný na pláži. Nausicaa a jej spoločníci pristúpili k Odyseovi a ponúkli mu pomoc. Poskytla mu oblečenie, vodu a jedlo a hľadala spôsoby, ako mu pomôcť a dostať ho k otcovi, aby nevyzeral ako žobrák. Odysseus, vďačný za jej štedrosť, nasledoval princeznú do paláca kráľa Alkina. V paláci kráľ Alkinous a jeho dvor privítali Odysea ako vzácneho hosťa. Tam obšťastňoval Faeťanov rozprávkami o svojich neuveriteľných dobrodružstvách a rozprával príbehy o stretnutiach s bohmi, netvormi a iných výzvach, ktorým musel čeliť na svojej ceste. Faeťania, ktorí o hrdinovi toľko počuli od potulných minstrelov, mu poskytli loď, šperky, zlato a ďalšie predmety, aby mohol bezpečne doplávať domov. Odysseus s ťažkým srdcom vyplával zo Schérie a pokračoval v ceste domov na Itaku, kde ho čakala posledná veľká bitka.

 

Jacob Jordaens - Odysseus and Nausicaa.jpg
By Jacob Jordaens - http://collectie.hetnoordbrabantsmuseum.nl/Details/collect/1288, Public Domain, Link