Gŕecko - krajina bohov a hrdinov

Pre nás sa stalo Grécko spolu s Talianskom druhým domov, a teda krajinou, kam sa radi a často vraciame. Uchvátili nás nielen pamiatky pevninského Grécka, ale aj ostrovy a ich rozmanitosť. Pri cestách po tejto krajine nás vždy sprevádzajú príbehy Gréckej mytológie. Deťom zakaždým, keď sa ocitneme na mieste popísanom mýtom, tento príbeh prerozprávame a oni sa, ako vždy, pýtajú až priveľa :) S odstupom času si nepamätajú názov miesta, ale dodnes si pamätajú príbehy, najmä tie, kde vystupuje Hádes, boh podsvetia. Tieto príbehy pomáhajú dotvoriť mýtickosť každého miesta v tejto malebnej krajine.  A čo so sebou nikdy nezabudnúť zobrať do Grécka? Silné baterky, optimálne čelovky. Nikdy neviete, kedy narazíte na zaujímavú jaskyňu, ktorú budete chcieť preskúmať.

 

Grécko a história

Grécko je krajina bohatá na históriu, kultúru a nádherné prírodné scenérie. Nachádza sa v juhovýchodnej Európe, obklopená Egejským, Iónskym a Stredozemným morom. Je považované za kolísku západnej civilizácie a domov mnohých slávnych myšlienkových a umeleckých diel starovekého sveta. Jedným z najvýznamnejších historických miest v Grécku sú Atény, hlavné mesto krajiny. Atény sú známe svojou Akropolou, ktorá dominuje nad mestom a patrí medzi symboly gréckej civilizácie. Okrem Atén sa v Grécku nachádza mnoho ďalších fascinujúcich destinácií, vrátane starovekého mesta Delfy, kde sa podľa legendy nachádzala nielen najdôležitejšia veštiareň, ale aj „pupok sveta“.

Delfi

 

Grécko a jeho tisíce jaskýň

Grécko je taktiež domovom veľkého počtu jaskýň, z ktorých mnohé sú známe svojou krásou a históriou. Presný počet jaskýň v Grécku nie je úplne známy, pretože mnoho z nich ešte nebolo objavených alebo zdokumentovaných. Avšak odhaduje sa, že ich je viac ako 8000, z toho polovica sa nachádza na jednom ostrove, a to na Kréte. Populárne jaskyne v Grécku zahŕňajú Dikteon Cave na Kréte, ktorá je spojená s mýtom o narodení boha Dia, a Diros Cave v oblasti Mani na Peloponéze, ktorá je známa svojimi kryštálovými jazerami a bohatou archeologickou históriou či jaskyňou Melissani na Kefalónií a jej jazierkom, do ktorého prenikajú slnečné lúče.  Len malá časť jaskýň ponúka prehliadky so sprievodcom. Väčšina je prístupná iba skúseným speleológom alebo vedcom, čo neznamená, že sa do nich nedá dostať. Množstvo z nich je otvorených a voľne dostupných takže ich viete preskúmať na vlastnú päsť.

Melisani cave jazierko

 

Grécke ostrovy

Grécko je taktiež známe svojimi nádhernými ostrovmi, ktorých počet sa odhaduje na viac ako 6 000, pričom len približne 200 z nich je obývaných. Tieto ostrovy sa delia do niekoľkých skupín, pričom niektoré z najznámejších sú:

  • Kyklady: kam patria ikonické ostrovy ako Santorini, Mykonos, Paros a Naxos. Santorini je známy svojimi bielymi domami s modrými strieškami a úchvatnými slnečnými západmi, zatiaľ čo Mykonos je zase známy svojím živým nočným životom a nádhernými plážami.
  • Iónske ostrovy: Medzi najznámejšie patrí Korfu, Zakyntos a Kefalonia. Korfu je obľúbené miesto pre dovolenky v rodinnom štýle, sú tam úžasné pláže a kultúrne pamiatky. Zakynthos je známy korytnačkmi, plážou Navagio a modrými jaskyňami, zatiaľ čo Kefalonia ponúka nádherné prírodné scenérie a tiché zátoky.
  • Dodekanez: Medzi tieto ostrovy patrí Rhodos, Kos a Patmos. Rhodos je známy svojou stredovekou architektúrou a starobylými pamiatkami, zatiaľ čo Kos ponúka krásne pláže a históriu Hippokratovho narodenia. 
  • Sporady: Medzi tieto ostrovy patrí Skiathos, Skopelos a Alonissos. Skiathos je známy svojimi krásnymi plážami a živým nočným životom, zatiaľ čo Skopelos je obľúbený pre svoju prírodnú krásu a zelené lesy. Alonissos je ideálny pre tých, ktorí hľadajú pokoj a ticho a chcú objaviť prírodné rezervácie a úžasné potápačské miesta.

Pre milovníkov prírody a dobrodružstva Grécko ponúka aj mnoho možností na turistiku, horolezectvo, potápanie a plachtenie. Jeho rozmanitá krajina zahŕňa hory, jaskyne, útesy a údolia, čo robí z Grécka ideálne miesto na objavovanie.

Navagio Beach výhľad

 

Ktorý Grécky ostrov si teda vybrať?

Nedá sa jednoznačne povedať, ktorý ostrov je najlepší. Každý je jedinečný a ponúka odlišný zážitok.

  • Ak ste milovníkom divokej krajiny a hľadáte menej známe miesto, Kefalónia je pre vás pravá voľba.
  • Pokiaľ hľadáte ostrov s veľkým množstvom zelene a ľahko dostupnými plážami, Korfu je ostrov presne pre vás.
  • Pokiaľ naopak hľadáte dobrodružstvo a aktívnu dovolenku plnú turistiky a spoznávania, Kréta vás rada privíta.
  • Ak ste už aj vy videli videá ľudí, ako plávajú s korytnačkami a chcete mať také video aj vy, zamierte na Zakynthos.
  • Pokiaľ hľadáte menej najštevovaný ostrov s pokojnou atmosférou poobzerajte sa po ostrovoch Kos, Samos či Naxos

Každý ostrov vám ponúkne skvelú atmosféru, fantastickú gastronómiu (a závislosť na tzatzikách 😊), nádherné pláže, priateľských a pohostinných ľudí a v neposlednom rade množstvo histórie. V Grécku sa totiž úlomky starých váz povaľujú všade na zemi 😊.

Seitan Limani

Seitan Limani a jej obyvateľka

 

Grécko a prenájom lode

Veľa ľudí nevie, že v Grécku si viete veľmi jednoducho prenajať menšiu loď. Stačí mať bežný vodičský preukaz na auto, absolvovať asi 15 minútové školenie a už sa môžete vydať loďou pozdĺž pobrežia. Je to veľmi jednoduché a prekvapilo aj lacné. Cena celodenného prenájmu sa pohybuje okolo 100€ a plus ďalších približne 20€ za benzín. Prenájom lode vám umožňuje objaviť skryté zákutia, pláže a zakotviť tam, kde sa vám to najviac páči. Nepotrebujete žiadneho šoféra či sprievodcu. Netreba sa toho báť. 

Prenájom lode v grécku

 

Atény sú špinavé a nie je tam čo robiť – mýtus alebo pravda?

Veľa ľudí zastáva názor, že v Aténach okrem Akropoly nie je čo vidieť a je tam len smrad od potulných mačiek a odpadky. Pravdepodobne však títo ľudia len nevedeli, čo hľadať a kam ísť. Áno, v Grécku sú mačky všade a je ich naozaj veľa, viac ako u nás v byte 😊, ale to je súčasťou ich života. Okrem Akropoly rozhodne stojí za návštevu aj Agora, archeologické múzeum či Olympijský štadión. V Aténach naozaj máte čo robiť 3 dni. A pokiaľ vás už unavia, treba zobrať auto a vydať sa na preskúmanie okolia. Delfy sú ideálnym jednodňovým výletom. 

Atény trocha inak

 

Peloponéz nie sú len pláže či Olympia

Peloponéz je fascinujúci región Grécka, ktorý ponúka bohatú kombináciu histórie, prírody a zaujímavostí. Okrem Olympie, miesta, kde sa konali prvé antické Olympijské hry a kde sa nachádza staroveký chrám boha Dia, sa tu nachádzajú aj Mykény, mesto kráľa Agamemnóna a rodisko mytologického hrdinu Persea. Nájdete tu aj mesto Tyrins, ktoré je spojené aj s mýtom o Herkulovi, slávnom hrdinovi gréckej mytológie. Toto starobylé miesto bolo jedným z najvýznamnejších mykénskych palácov v Grécku a jeho rozsiahle opevnenie a významné archeologické nálezy svedčia o jeho dôležitosti v starovekom období. Okrem toho sa tu nachádza známe divadlo v Epidaure a na našom zozname nesmie chýbať ani slávna Sparta, odkiaľ zase pochádzala krásna Helena. A ak máte deti, môžete si s nimi zahrať hru a navštíviť niekoľko miest, kde Herakles vykonával svoje úlohy a zadať im hľadať napríklad jaskyňu, kde žil Nemejský lev, alebo ich len nechať si zasúťažiť na antickom štadióne. Z prírodných krás môže Peloponéz ponúknuť nádherné výhľady, prechádzky okolo Korintu a samozrejme slávny Korintský prieplav.

Epidavros

 

Grécko je krajina, ktorá skrýva množstvo záhad, krás a fascinujúcich príbehov. Prečo nevycestovať do tejto malebnej krajiny a objaviť jej tajomstvá sami? Ak vás zaujal nejaký konkrétny región, ostrov, vyberte si ho na mapke a prečítajte si o našich cestách. Fialovou sú precestované oblasti.