Zakyntos - domov korytnačky Karety

Zakyntos je podmanivý ostrov ležiaci v Iónskom mori pri západnom pobreží Grécka. Z geografického hľadiska je Zakyntos tretím najväčším z Iónskych ostrovov a môže sa pochváliť rozmanitým terénom, ktorý siaha od drsného pobrežia a dramatických útesov až po zelené svahy a úrodné roviny.

 

 

Každý z Iónskych ostrovov je iný a ponúka odlišný zážitok. Zatiaľ čo ostatné ostrovy majú bohatú dochovanú históriu, na Zakynthose je jej pomenej. V čom však jednoznačne vyniká je výskyt korytnačiek a malé pieskové zátoky. Rozhodne sa oplatí sa sem vybrať a vychutnať si krásy, ktoré ponúka. Za nás osobne týždeň úplne stačil, aby sme ho prešli celý a ešte nám ostal dostatok času na nič nerobenie.

Korytnačky na Zakyntose

Laganas beach

 

Zakyntos a pláže

Jedným z najcharakteristickejších znakov Zakynthosu je jeho pobrežie, ktoré je posiate malebnými plážami, skrytými zátokami a odľahlými zálivmi, ktoré ponúkajú nekonečné možnosti na kúpanie, opaľovanie a vodné športy. Pláž Navagio, je azda najznámejšia zo všetkých, s nedotknutým bielym pieskom, tyrkysovou vodou a hrdzavým trupom vraku lode. Táto atrakcia pritiahne ročne milióny ľudí a často tak jej krása zaniká pod náporom turistov.

Sever ostrova ponúka veľké množstvo pieskových pláži s pozvoľným vstupom do mora a priezračnou vodou ako napráklad Xigia Sulfur beach alebo Alykanas beach. Na východe sa zas rozprestiera prírodná rezervácia a v nej Gerakas beach či Laganas beach. Práve tu môžete v letných mesiacoch pozorovať korytnačky – Kareta Kareta a dokonca si viete s nimi aj zaplávať. Juh zas ponúka nedotknuté kamenné pláže, ktoré sú ideálne na objavovanie podmorského života a obdivovanie priezračnosti mora. Medzi najkrajšie patria Korakonisi beach a Porto Limnionas. Rovnako tu nájdete jaskyňu Damianos cave, ktorá vyzerá ako batman.

Korakonissi beach - perla juhu

 

Flóra na Zakyntose

Vnútrozemie ostrova charakterizujú svieže olivové háje, vinice a citrusové sady, ktoré sa striedajú s pôvabnými dedinkami, v ktorých akoby sa zastavil čas. Členité pohoria ponúkajú úchvatné výhľady na okolitú krajinu, zatiaľ čo úrodné údolia sú spleťou polí a lesov plných divokej zveri. Jedným z najlepších spôsobov, ako preskúmať Zakynthos, je vydať sa mimo vyšliapaných ciest a objavovať jeho skryté klenoty. Od tradičných horských dedín, až po historické kláštory.

Zelený ostrov

 

Zakyntos ako party ostrov

Zakynthos je tiež známy svojimi oslavami, ktoré sa konajú počas celého roka. Od náboženských slávností, tradičných hudobných a tanečných vystúpení až po ochutnávky vína a gastronomické podujatia. Oblasť Laganas je obzvlášť známa divokými večierkami do skorých ranných hodín a neraz ešte môžete stretnúť po 9:00 opitých mladých ľudí, ktorí sa snažia trafiť na svoj hotel.

 

Kedy je najlepšie ostrov navštíviť?

Najlepší čas kedy sem prísť je rozhodne August, kedy je najvyššia šanca zaplávať si s korytnačkami. My sme ich stretli každý deň niekoľko. Prvý deň sme si prenajali loď, vychutnali si výhľady na okolie a kotvili na mori len čo sme ich uvideli. Druhý deň sme kúpili nafukovačku a tak sa vydali ich hľadať. Keďže more aj niekoľko desiatok metrov od brehu nie je príliš hlboké, nie je čoho sa báť. S nafukovačkou sme ich dokonca stretli omnoho viac, lebo sa nebáli zvuku motora.

Pokiaľ by ste chceli byť iba pri Laganas a absolvovať výlet na Navagio, auto nepotrebujete. Ak by ste a však rozhodli preskúmať aj južnú stranu ostrova, bez auta sa nezaobídete. Autobusomsa dokážete pohybovať po východe a severe ostrova, avšak južná časť ešte nie je tak turisticky rozvinutá a na veľkú časť pláži sa verejnou dopravou nedostanete. Premávka tu však nie je skoro žiadna a miesta na parkovanie dostatok, takže sa netreba báť a skúste začať objavovať skryté klenoty.

Premávka na Laganas beach

 

Zakyntos a prenájom lode

Veľa ľudí nevie, že v Grécku si viete veľmi jednoducho prenajať menšiu loď. Stačí mať bežný vodičský preukaz na auto, absolvovať asi 15 minútové školenie a už sa môžete vydať loďou pozdĺž pobrežia. Je to veľmi jednoduché a prekvapilo aj lacné. Cena celodenného prenájmu sa pohybuje okolo 100€ a plus ďalších približne 20€ za benzín. Prenájom lode vám umožňuje objaviť skryté zákutia, pláže a zakotviť tam, kde sa vám to najviac páči. Nepotrebujete žiadneho šoféra či sprievodcu. Netreba sa toho báť. 

prenájom lode