Kefalónia - autentický ostrov plný prírodných krás

Kefalónia je najväčší ostrov spomedzi iónskych ostrovov. Napriek svojej bohatej histórií a nádhernej prírode ostáva v tieni Korfu a Zakynthosu, ktoré prilákajú omnoho viac turistov. Možno aj vďaka tomu tu nájdete opustené pláže, autentickú atmosféru a jedinečný pocit spojenia s prírodou a krajinou.

Na rozdiel od Korfu alebo Zakynthosu neponúka Kefalónia toľko zelene. Za to ponúka nádherné výhľady, malebné zátoky, úchvatné pláže so všetkými odtieňmi modrej, množstvo archeologických nálezísk a úžasné jaskyne.

Myrthos vyhliadka

 

Na ostrove sme strávili 10 dní a snažili sme sa ho prejsť krížom krážom, ale pritom si aj vychutnať atmosféru. Veľa pláži je neorganizovaných a tak potrebuje si buď priniesť vlastnuý obed, alebo zamieriť do najbližšej reštaurácie. My sme to pravidelne spojili s presunom na nejakú inú pláž. Vzdialenosti na ostrove nie sú veľké a okrem XI beach je všetko dostupné za relatívne krátky čas. 

Map provided by Wanderlog, a travel planner on iOS and Android
 

Krajine dominuje hora Ainos, najvyšší vrch ostrova, na ktorom rastie kefalónska jedľa, vzácny druh jedle, ktorý sa vyskytuje len na tomto ostrove. Práve v okolí tejto hory žijú divoké kone, ktoré tu môžete stretnúť buď skoro ráno, alebo pred západom slnka ako sa idú napiť z prameňa.  Práve táto oblasť ponúka množstvo turistických chodníkov, ktoré vám ponúkajú výhľady na všetky strany. Keď sme sem s trajektom prichádzali, Martin zbadal tenkú cestu, ktorá si razila cestu smerom hore. Okomentoval to slovami, „dúfam, že tadiaľ nepôjdete, tá cesta vyzerá divne.“ O pár dní neskôr sme sa ňou štverali hore a áno bola kľukatí, ale stála za to.

Mount Ainos južná cesta

 

Kefalónia je však preslávená svojimi nádhernými plážami. Od odľahlých zátok až po rozsiahle piesočné pláne. Medzi najobľúbenejšie pláže patria Myrtos Beach, známa svojimi dramatickými útesmi a tyrkysovou vodou či  Antisamos Beach, známa svojou bujnou vegetáciou a krištáľovo čistým morom. A pre dobrodružnejšie povahy sa tu nachádza Fteri beach s najkrajšou farbou mora akú Grécko ponúka. Vyzerá ako najslávnejšie pláže Lefkady, avšak ponúka súkromie, ktoré už na lefkáde v lete nenájdete. Cesta sem je ale náročná a vyžaduje 45 minútovú túru cez okolité kopce.

Fteri beach - pohľad na pláž

 

Z hľadiska histórie Kefalónia tiež nezaostáva. Má bohatú históriu, ktorá siaha až do staroveku, pričom dôkazy o osídlení siahajú až do obdobia paleolitu. Obývali ju rôzne civilizácie vrátane starovekých Grékov, Rimanov, Byzantíncov a Benátčanov.  Stopy po nich sú na ostrove stále prítomné. Všetky staroveké náleziská sú voľne prístupné a zadarmo, stačí len zadať ich názov do máp. Za zmienku rozhodne stojí Acropola Sami, ktorá sa nachádza pár minút od Antisamos Beach ako aj Kyklopské múry starej Akropoly pri mestečku Krani.

Kyklópské múry starovekého Krani

 

Žiaľ rozsiahle zemetrasenie v roku 1953 zničilo väčšinu budov a spôsobilo rozsiahle straty na životoch. Taktiež viedlo k masívnemu opúšťaniu ostrova. Zemetrasenia sú tu častým javom, avšak väčšinou sa jedná iba o slabé záchvevy. Počas našej návštevy sme tiež boli u jedného z nich o sile 4.3, ktoré nás zobudilo uprostred noci. Napriek tomu je ostrov to najlepšie, čo Grécko ponúka. Jedno z nich zničilo aj prístup na nádhernú pláž Platia Ammos. Stále sa pláž dá navštíviť, ale bez schodov je prístup značne náročný a rozhodne nie je vhodný, ak cestujete s deťmi. Na rozdiel od susednej Lefkady, ktorá rovnako ponúka nádherné pláže, tu je výrazne menej turistov a tak máte možnosť vychutnať si skutočné čaro miesta.

Vouti Beach vstup

 

Ak skutočne chcete spoznať ostrov, nezaobídete sa bez auta. Väčšina pláži je na odľahlých miestach kam nechodia žiadne autobusy. Rovnako v prípade akéhokoľvek problému, lekárne sú na ostrove iba v meste Argostoli alebo Sami. Nikde inde. Auto je tak viac menej nevyhnutnosť, pokiaľ nejdete do hotela, ktorý vám dokáže všetko zabezpečiť. Dobrou správou je, že google mapy tu fungujú ukážkovo a ani raz nás nezatiahli na zlé či zatvorené cesty. Občas síce uličky boli úzke, ale to je typické v celom Grécku. Prašných ciest je tu dosť, ale nám na všetko stačila aj takáto maličká "krabička od mlieka".

Kefalonia prašné cesty

 

Na ostrov sa dá dostať buď letecky, alebo trajektom zo Zakyntosu. My sme zvolili trajekt a jednosmerný lístok stál 9€ na osobu a 31€ na auto. Nákup lístkov bol však mierne komplikovaný, keďže ich bolo treba kúpiť v hlavnom meste Zakynthosu Zante a trajekt odchádzal z prístavu  Agios Nikolaos na opačnom konci ostrova. Išli sme večerným trajektom a tak sme mali možnosť zažiť západ slnka priamo nad morom.

západ slnka pri Kefalónií

 

Aj keď Kefalónia nie je veľký ostrov, ak ho chcete preskúmať celý, je dobré mať počas pobytu jedno ubytovanie na juhozápade ostrova a jedno v blízkosti Xi beach aspoň na 1-2 noci, nakoľko Xi je úplne od ruky. Keďže cestujeme s deťmi preferujeme apartmány s dvoma spálňami, aby mal každý svoje súkromie. Tým, že sme mali auto, nehľadali sme nič priamo na pláži, chceli sme stráviť každý deň na inom mieste.

Veľmi sa nám páčilo v apartmáne Agnanti s výhľadom na Xi beach. Ostatné dni sme strávili v Kostas—Sarantis, kde sme mali celý domček len pre seba a majiteľ bol veľmi nápomocný. A jeho mačičky si nás veľmi obľúbili a robili nám každý večer spoločnosť.

Z mytologického hľadiska je Kefalónia spojená s princom Kefalom po ktorom je vraj pomenovaná. Pokiaľ máte radi dávne legendy a mýtu, tu je ten o Kefalovi a jeho manželke Prokris.

 

Vyberte si, či sa chcete viac dozvedieť o najkrajších plážach ostrova, alebo o iných voľnočasových aktivitách, ktoré ostrov ponúka kliknutím na názov, alebo obrázok.

Mýtus o Kefalovi a Prokris

Kefalos bol pekný a vznešený lovec, známy svojou zručnosťou s lukom a neochvejnou vernosťou svojej manželke Prokris. Ich láska bola silná, ale skúšaná bohmi. Problémy sa začali, keď sa bohyňa úsvitu Eos zaľúbila do Kefalovej krásy a vymyslela plán, ako si získať jeho náklonnosť. Pod rúškom tmy Eos zostúpila z nebies a odviezla Kefala do svojho nebeského paláca, kde ho zasypala darmi a zahrnula láskou. Napriek Kefalovým protestom a túžbe po svojej milovanej manželke Prokris zistil, že nedokáže odolať pôvabom bohyne. Istý čas žil Kefalos v Eosinom paláci v prepychu. Ale ako dni plynuli, začal byť unavený zo svojho zajatia a túžil sa vrátiť k svojmu smrteľnému životu a milovanej Prokris. Eos, dojatá Kefalovou túžbou po manželke, neochotne súhlasila, že ho prepustí zo svojho zajatia. Zlomený a plný výčitiek svedomia sa Kefalos vrátil do ríše smrteľníkov, kde sa opäť stretol s Prokris. Kefalos bol odhodlaný odčiniť svoje minulé chyby a dokázať svoju oddanosť, a tak vyhľadal radu bohov. Bohyňa Artemis, ktorú dojala Kefalova úprimnosť a túžba po náprave, sa nad ním zľutovala a rozhodla sa mu pomôcť. Artemis, ktorá vedela o jeho loveckých schopnostiach a láske k Prokris, obdarila Kefala dvoma vzácnymi darmi - zlatým loveckým psom a oštepom, ktorý nikdy neminie cieľ.

Kefalos, vďačný za tieto vzácne dary a odhodlaný dokázať, že je hodný Artemidinej priazne, sa pustil do série hrdinských činov a využil svoje novonadobudnuté schopnosti na lov a ochranu svojho ľudu. Svojimi činmi si získal úctu a obdiv všetkých, ktorí ho poznali, a dokázal, že je skutočným hrdinom v očiach bohov aj smrteľníkov.

Prokris bola šťastná, že sa jej manžel vrátil, ale jej dôvera bola narušená. Keď ho raz začula ako vzýva bohyňu Nefelé, rozhodla sa, že ho musí sledovať, aby ho prichytila pri nevere. Keď sa raz vybral na vrchol hory, aby vzýval Nefelé, nasledovala ho. Kefalos počul hluk a nevediac, že ho sleduje jeho žena, hodil oštep, ktorý nikdy neminie cieľ, v domnienke, že je to zviera. A tak vyhasol život Prokris.

Príbeh o Kefalovi a Prokris slúži ako varovná pripomienka nebezpečenstva žiarlivosti a dôsledkov zrady sľubov. Je to príbeh o láske, odpustení a trvalej sile oddanosti, dokonca aj tvárou v tvár tragédii.

 

Cephalus and Procris